Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Beklemeliyim?

Tüp mide ameliyatından sonra yiyebileceğiniz yiyeceklerin miktarında ve türünde bir fark göreceksiniz. Size yapılması ve yapılmaması gerekenler konusunda beslenme danışmanlığı alacaksınız. İyi beslenebilmeniz için doğru yiyecekleri yemeniz önemlidir. Günlük vitamin kullanmanız gerekebilir.

 

Egzersiz önemlidir. Çoğu insan, ameliyattan sonra kilo verdikçe egzersiz yapmanın daha kolay hale geldiğini fark eder. Daha fazla egzersiz yaptıkça kilonuz daha da azalır. Bu kartopu etkisi gibidir: bir kartopu yokuş aşağı yuvarlandıkça daha hızlı gider ve büyür – siz de daha fazla kilo kaybeder, sağlığınıza kavuşursunuz. Hastalarımıza haftada en az 5 gün, günde en az 30 dakika egzersiz yapmalarını öneriyoruz.

Uygun diyet ve egzersize bağlı olarak, ameliyattan sonra fazla kilolarınızın en az yüzde 60’ının gideceğini beklemek mantıklıdır. Tabi ki bu oranları etkileyen çok fazla etken mevcut. Çoğu hasta, ameliyattan sonra 1-2 yıl içinde yeni düşük kilosunda sabitlenir, ancak genellikle ilk birkaç hafta içinde dramatik kilo kaybı görülebilir.

Ameliyattan sonra kiloya bağlı görülen diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi gibi hastalıklar gerileyebilir veya tamamen ortadan kaldırılabilir. Kilo kaybı sayesinde ileride ortaya çıkabilecek kalp hastalığı ve kanser türleri gibi hastalıkların da görülme riskleri azalır.

 

 

Kilo verme ameliyatı risksiz değildir. Ameliyatın riskleri, kilo vermenin faydalarına karşı dikkatli bir şekilde tartılmalıdır. Herhangi bir büyük ameliyat (kalp ameliyatı, kanser ameliyatı, diz protezi gibi) anestezi, kanama, enfeksiyon, kan pıhtılaşması, pulmoner emboli riskleri taşır. Ek olarak, Gastrik Bypass ve Tüp Mide Ameliyatında, fıtık, safra kesesi sorunları, bağırsak tıkanıklığı ve dikiş hattı boyunca kaçak veya darlık oluşma riskleri vardır. Tüm bu risklerin görülme oranı çok düşüktür. Önemli olan erken tanı ile bu sorunları zamanında tedavi etmektir.

Obezite tedavisi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir, ücretsiz ön görüşme randevusu alabilirsiniz.

Bize Ulaşın

  Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

  Email
  Phone
  WhatsApp
  Facebook
  Instagram
  Facebook
  WhatsApp
  Phone
  Email
  Instagram