RNY Gastrik Bypass

RNY Gastrik Bypass nedir?

RNY gastrik bypass en eski obezite ameliyatlarından biridir. Tüp mide ameliyatı geliştirilmeden önce altın standart olan tedavi yöntemiydi. Milyonlarca hastaya uygulanan, etkileri ve sonuçları iyi bilinen bir yöntemdir.

RNY Gastrik Bypass midenin küçültülüp, bağırsakla birleştirildiği bir yöntemdir. Bu ameliyatta hem gıda girişinin hem de emilimin azaltılması hedeflenir. Hasta daha az kalori aldığı için hızlı kilo kaybı sağlanır. Uzun etkili bir ameliyattır.

RNY Gastrik Bypass nasıl uygulanır?

RNY Gastrik bypass ameliyatı kapalı yöntemle yapılır. Ameliyat öncesi tahliller tamamlanır. Endoskopi ile mide kontrol edilir. Hasta ameliyata alınır. Karın boşluğuna 5-6 adet delik açılarak girilir. Mide avuç içinizden daha küçük olacak şekilde küçültülür. Midenin büyük bir kısmı ve oniki parmak bağırsağı devre dışı bırakılır. İnce bağırsağın ikinci kısmı kesilerek mide ile birleştirilir. Safranın geçmesi için bağırsaklar arasında yeni bir yol yapılır. Ameliyat ortalama 1,5 saat sürer. Ameliyattan 2-3 saat sonra hastalar ayağa kalkıp yürüyebilir.

RNY Gastrik Bypass kimlere uygulanır?

RNY Gastrik bypass 2. ve 3. derece obezite hastalarına uygulanabilir. Ancak Tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatı günümüzde daha çok tercih edilmektedir. RNY gastrik bypass ameliyatı artık ilk tercih olarak nadiren seçilmektedir. Günümüzde RNY gastrik bypass ameliyatı ciddi mide fıtığı veya reflüsü olanlara, revizyon ameliyatı gerekenlere, şiddetli diyabeti olanlara önerilmektedir.

RNY Gastrik Bypass riskleri nelerdir?

Tüp mide ameliyatına göre daha karmaşık ve zor bir ameliyattır. Özellikle sigara kullanan hastalarda mide ülseri riski yüksektir. Yemekten sonra görülen Dumping sendromu daha sık görülür. Kaçak ve kanama riski daha yüksektir. Bağırsak düğümlenmesi, safra kesesi taşı, kesi yeri fıtığı görülebilir.

RNY Gastrik Bypass fiyatları nedir?

RNY gastrik bypass ameliyatı tecrübe ve özel cihazlar gerektiren bir operasyondur. Ameliyatın yapılacağı hastaneye, kullanılan malzemeye ve cerrahi ekibin deneyimine göre ameliyat ücreti değişmektedir. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Email
Phone
WhatsApp
Facebook
Instagram
Facebook
WhatsApp
Phone
Email
Instagram